LavrioSport.gr

(Ξανά) Έδειξε τα δόντια του το Λαύριο !!!

macnealΤο Λαύριο μπορεί να έχασε από τον ιστορικό Άρη (68-76), όμως ήταν και πάλι η ομάδα που κέρδισε της εντυπώσεις.

Οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με τον Άρη να προηγείται 11-14, έχοντας διανύσει τα πρώτα 8 λεπτά, όμως, με ένα σερί 12-0 του Λαυρίου, που άρχισε από την πρώτη περίοδο και δεν άφησε τους φιλοξενούμενους να σκοράρουν για 5 λεπτά, κατάφερε να δημιουργήσει μια αξιόλογη διαφορά 9 πόντων (23-14 στο 12′).

Ο Άρης μπήκε στην διαδικασία να κυνηγάει στο σκορ, για αρκετό χρονικό διάστημα, με τους ″μεταλλωρύχους″ να βρίσκουν πάντα απαντήσεις στις επιθέσεις των φιλοξενουμένων, πηγαίνοντας έτσι στα αποδυτήρια με τον πίνακα του σκορ να γράφει 38-33.

Στην τρίτη περίοδο ο Άρης ξεκίνησε δυνατά, και μετά από τρίποντο του McNeal ισοφάρισε (40-40 στο 22′), και πέρασε μπροστά, με το Λαύριο, όμως, να βρίσκει ξανά τον τρόπο να πλησιάσει, και με κάρφωμα του Krubally, ο οποίος έσπασε κυριολεκτικά την μπασκέτα, θρυμματίζοντας το ταμπλό, μείωσε σε 48-49, κερδίζοντας παράλληλα το φάουλ από τον Waters.  ËÁÕÑÉÏ - ÁÑÇÓ LAVRIO - ARIS (BASKET LEAGUE 2015-2016)

Όπως είναι φυσικό σε εκείνο το σημείο ο αγώνας σταμάτησε, με τις κινήσεις των ανθρώπων της ομάδας του Λαυρίου και των ανθρώπων του Κλειστού Γυμναστηρίου να είναι άμεσες, το ταμπλό αντικαταστάθηκε όσο το δυνατόν γρηγορότερα γινόταν, και το ματς συνεχίστηκε από τις βολές του Ουσμάν, ο οποίος ισορρόπησε για ακόμα μια φορά το σκορ.

Μέχρι το τέλος της περιόδου, το προβάδισμα άλλαζε συχνά χέρια, με το Λαύριο να προηγείται με έναν στη λήξη (57-56).

Η ομάδα του Λαυρίου, είχε την ευκαιρία να απειλήσει από απόσταση με αρκετά ελεύθερα σουτ που έδωσε η ″κλειστή″ άμυνα του Άρη, στάθηκε όμως άτυχη και άστοχη, αφού δεν κατάφερε να βάλει τα σουτ που θα χάριζαν την νίκη στην ομάδα της Αν. Αττικής, έχοντας 0/6 τρίποντα στα πρώτα 4 λεπτά του δεκαλέπτου. Αντιθέτως, ο Άρης, με τον McNeal και τις βολές του Μούρτου, πήρε προβάδισμα νίκης, με τον Ξανθόπουλο να ευστοχεί σε lay-up και να κερδίζει φάουλ, στέλνοντας την διαφορά στους 8, σφραγίζοντας έτσι το ροζ φύλλο αγώνα για την ομάδα του Βορρά που συνεχίζει την ξέφρενη πορεία της τόσο σε Ελλάδα όσο και Ευρώπη.