LavrioSport.gr

Το Λαύριο νίκησε για δεύτερη φορά την Κηφισιά !!!

mpasket-laurio-kifisiaΤο Λαύριο πήρε την ″εκδίκηση″ του από την Κηφισιά, και κέρδισε για δεύτερη φορά, την φετινή σεζόν, εντός παρκέ, την ομάδα των Βορείων Προαστίων, με σκορ 74-70.

Οι Κηφισιώτες, μετά το καλάθι του Κακλαμανάκη στο ξεκίνημα του αγώνα, έτρεξαν ένα επιμέρους σκορ 0-7 παίρνοντας από την αρχή το προβάδισμα στα χέρια τους. Οι Λαυριώτες δεν τους άφησαν να ξεφύγουν λεπτό, και βρίσκονταν καθ’ όλη τη διάρκεια σε απόσταση βολής (13-14 στο 6′, 17-19 στο 10′).

Στην δεύτερη περίοδο οι φιλοξενούμενοι διατηρούσαν μια διαφορά 3-4 πόντων, μέχρι το 15′, εκεί με καλάθι-φάουλ του Bolds το Λαύριο ισοφάρισε και πέρασε μπροστά ξεσηκώνοντας το φίλαθλο κοινό !!! (27-26 στο 15′)

Οι γηπεδούχοι κράτησαν το προβάδισμα για 2 λεπτά, με τον Κασελάκη να ξαναβάζει μπροστά την ομάδα της Κηφισιάς (33-34 στο 17′) και την ψαλίδα σιγά-σιγά να ανεβαίνει  στους 4. Οι Λαυριώτες, ωστόσο, βρήκαν τον τρόπο να ροκανίσουν το σκορ και να πάνε στα αποδυτήρια με 1 πόντο διαφορά (36-37).

Στην επανάληψη, ενώ στα πρώτα 5 λεπτά οι δυο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ με το προβάδισμα να αλλάζει συχνά χέρια, οι παίκτες του Λαυρίου έπαθαν ένα μικρό μπλακ-άουτ… Η Κηφισιά άρπαξε την ευκαιρία και έτρεξε ένα σερί 0-8 (44-51 στο 27′). Σε εκείνο το σημείο, με τους Young και Nixon να μένουν σε ρηχά νερά, και την μπάλα να καίει, κάποιος έπρεπε να πάρει πρωτοβουλία και να αναλάβει την επιθετική λειτουργία της ομάδας… Το όνομα αυτού… Demarius Βolds. Με δικό του γκολ-φάουλ έφερε την διαφορά στο καλάθι (49-51 στο 29′).

Αν και οι Λαυριώτες, μετά από τρίποντο του Demarius, ισοφάρισαν (54-54) στο 32′, οι φιλοξενούμενοι έβρισκαν πάντα λύσεις να διατηρούν το προβάδισμα τους αποκομίζοντας πόντους κυρίως από τους Hogue και Γλυνιαδάκη.

Στο 36′ και με δίποντο (ξανα)του Bolds, η ομάδα του Χρήστου Σερέλη πέρασε μπροστά (63-62) και δεν άφησε τους κόκκινους να ξαναπάρουν κεφάλι στο σκορ για την υπόλοιπη διάρκεια του αγώνα.

Οι παίκτες του Παπαθεοδώρου, μείωσαν και ισοφάρισαν 2 φορές, μια στο 37′ με τον Κασελάκη (65-65), και μια με καλάθι και φάουλ του Hogue στο 38′ (70-70), όμως τα μεγάλα σουτ του Βαγγέλη Σακελλαρίου, η ψυχραιμία του Demarius Βolds, και το πάθος που έβγαλαν στο παρκέ όλα τα παιδιά (όσοι αγωνίστηκαν και μη), έδωσαν μια χρυσή νίκη, μια μικρή λύτρωση στην ομάδα του Λαυρίου, με το φίλαθλο κοινό, εκστασιασμένο, να φωνάζει ″Ε Ε ΕΝΣΤΑΣΗ″ πικάροντας την ομάδα των ΒΠ στο τέλος του αγώνα.

Βέβαια ποτέ δεν ξέρεις… μια ένσταση και μια απόφαση είναι αρκετά για να σου πουν πως έχασες μια ήδη κερδισμένη μάχη… να γυρίσουν τον χρόνο πίσω και να αλλάξουν ότι δεν τους αρέσει, ιδίως όταν σε έχουν για ξεγραμμένο, νεωφώτιστο-περαστικό… Στην Ελλάδα δυστυχώς οι νίκες έρχονται στο παρκέ αλλά φεύγουν εύκολα εκτός αυτών…

Υ.Γ.1: Εκπληκτικό φίλαθλο κοινό, γέμισε το γήπεδο και έσπρωξε την ομάδα προς την νίκη, με όλους τους παίκτες και το προπονητικό τιμ, στο τέλος του αγώνα, να πηγαίνει στις κερκίδες, να φωνάξει το καθιερωμένο ΛΑΥΡΙΟ και να γίνεται ένα κουβάρι με τους φιλάθλους.

Υ.Γ.2: Το παρών έδωσαν τόσο παιδιά των ακαδημιών ποδοσφαίρου και βόλεϊ, όσο και μαθητές σχολείων του Δήμου Λαυρεωτικής.